Rok 2014
Zoom na gminę
Pierwsza edycja konkursów Fundacji LET ARTE oraz działań związanych ze wspieraniem edukacji oraz rozwoju intelektualnego i fizycznego dzieci i młodzieży. Dwa konkursy, roczne kursy językowe dla stypendystów fundacji, treningi twórczości, obóz językowy i Dzień Międzynarodowy poświęcony Chinom — te atrakcje w gminie Bartoszyce udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu przyjaciół i wolontariuszy.
Działania ruszyły w kwietniu, gdy fundacja ogłosiła dwa konkursy: literacki pt. Piórem po gminie oraz fotograficzny pt. Zoom na gminę. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z sześciu szkół podstawowych w gminie Bartoszyce (Bezledy, Krawczyki, Wojciechy, Sokolica, Galiny, Żydowo).
Finaliści konkursów, tzw. Stypendyści Fundacji Pro Liberis et Arte, otrzymali w nagrodę roczne kursy językowe. Magdalena Kopytek (Szkoła Podstawowa w Wojciechach), Marta Hryniewiecz (Szkoła Podstawowa w Krawczykach), Daria Osmańska (Szkoła Podstawowa w Bezledach) i Sylwia Kobylarz (Szkoła Podstawowa w Krawczykach) uczyły się języka angielskiego w Centrum Edukacyjnym Maximus w Bartoszycach. Klaudia Kowalska (Szkoła Podstawowa w Sokolicy) uczestniczyła w zajęciach z języka angielskiego w szkole Let’s English.

W maju fundacja zorganizowała treningi twórczości (kognitywny i behawioralny) dla dzieci z klas piątych i szóstych z trzech szkół podstawowych (Bezledy, Krawczyki, Żydowo). Celem zajęć było pobudzenie oryginalności myślenia oraz przekraczanie własnych ograniczeń.
Podczas treningów w zakresie rozwoju fizycznego uczniowie próbowali swoich sił w sztuce cyrkowej. Systematyczna żonglerka pobudza uczenie się złożonych sekwencji ruchów, zmusza do jednakowej pracy i ćwiczenia obydwu rąk. Uczy również motoryki małej i dużej oraz rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Tego rodzaju ćwiczenia, które należą do kanonu treningu behawioralnego, mają na celu odpowiednie pobudzenie półkul mózgowych, ćwiczy się koncentrację i równowagę całego ciała.
Drugim elementem zajęć były ćwiczenia z zakresu rozwoju poznawczego — aktywizacja półkul mózgowych, uruchamianie potencjałów umysłowych, modele i strategie uczenia się. Trening kognitywny miał na celu pobudzenie oryginalności myślenia. Dzieci musiały wcielić się w przedmioty codziennego użytku i pokazać ich inne zastosowanie. Wcielając się w przedmioty, uczniowie zaczynali wyrażać swoje marzenia i pragnienia, przełamywali utarte schematy skojarzeniowe. Takie ćwiczenia uczą otwartości, pracy w grupie i realizowania swoich pomysłów.

Treningi twórczości poprowadziły Monika Chylińska oraz Agnieszka Krzysztofiak, psycholożki i doktorantki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W dwóch sesjach po czterdzieści pięć minut wzięło udział około stu uczniów.
W czerwcu fundacja zorganizowała Dzień Międzynarodowy poświęcony Chinom. Ideą spotkań na styku różnych kultur jest integracja międzynarodowa oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Akcja adresowania jest do społeczności wiejskich.
Kolejną inicjatywą fundacji w 2014 roku była I edycja English Camp — półkolonii językowej dla 15 dzieci ze szkoły podstawowej w Bezledach.