Rok 2015

Pamięć i Tożsamość

Druga edycja konkursów Fundacji LET ARTE. Tym razem zadaniem uczniów było stworzenie audycji radiowej pod hasłem Pamięć i Tożsamość. Do rywalizacji ogłoszonej w kwietniu zgłosiło się sześć szkół podstawowych z gminy Bartoszyce (Bezledy, Galiny, Krawczyki, Wojciechy, Sokolica, Żydowo).

Legenda o „dobrodziejach” — maleńkich ludzikach mieszkających w piwnicach pałacu w Galinach, tajniki pieczenia domowego chleba z Żydowa, lokalne pieśni i tradycje wsi w gminie Bartoszyce to skarby ocalone od zapomnienia dzięki młodym reporterom. Dzieci nagrały minireportaże i odkryły bogactwo kulturowe swoich przodków. 

Poniżej wszystkie audycje, które wzięły udział w konkursie.

Zanim uczniowie przystąpili do pracy, fundacja zadbała o profesjonalne szkolenie z zakresu tworzenia reportażu radiowego (pisanie scenariusza audycji, nagrywanie dźwięku, montaż zebranego materiału, obsługa programu do montażu dźwięku). Szkoły otrzymały również wsparcie techniczne w postaci potrzebnego sprzętu. Szkolenie poprowadziły: dr Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (UWM w Olsztynie), dr Magdalena Szydłowska z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, jednocześnie dziennikarka Radia Olsztyn, Katarzyna Piasecka, dziennikarka Radia Olsztyn i przedstawicielka studenckiego Koła Radiowego UWM oraz redaktor Małgorzata Szwarc z ramienia Gazety Olsztyńskiej.

Finał konkursu odbył się 22 maja podczas Dnia Międzynarodowego, zorganizowanego w Bezledach. Tym razem lokalna społeczność poznawała kulturę i tradycje Francji. Zwyciężył zespół z Wojciech. W nagrodę uczniowie otrzymali roczny kurs języka angielskiego.

Dodatkową nagrodę dla podopiecznych Fundacji LET ARTE ufundowali wspólnie Radio Olsztyn oraz Fundacja Rozwoju Michelin. Wszystkie drużyny, które wzięły udział w konkursie, pojechały na wycieczkę do radia i telewizji, wzięły udział w warsztatach radiowych oraz poznały tajniki żeglowania, pływając po Jeziorze Krzywym w Olsztynie.