Rok 2017

Być jak autystyczny hipster

Ideą czwartej edycji konkursów Fundacji LET ARTE było zainspirowanie młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego do stworzenia ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz osób dotkniętych autyzmem. Ocenie jury podlegały autorskie plakaty społeczne i spoty internetowe, przygotowane przez zespoły uczniów.

Warunkiem przystąpienia do konkursu pod hasłem Być jak autystyczny hipster było również przygotowanie profesjonalnego planu kampanii społecznej. Do udziału w konkursie zgłosiło się sześć szkół z Warmii i Mazur: I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie, V LO im. Wspólnej Europy w Olsztynie, VI LO im. G. Narutowicza w Olsztynie, Zespół Szkól Mechaniczno-Energetycznych im. T. Kościuszki w  Olsztynie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach, Zespół Szkół im. Konstytucji 3 maja w Iławie.

Każdy zespół został profesjonalnie przygotowany do pracy nad kampanią społeczną podczas szkolenia, które obejmowało: zagadnienia związane z marketingiem społecznym oraz zasadami planowania kampanii społecznej, prezentację przykładów najlepszych kampanii społecznych w Polsce i na świecie (plakat, spot, realizacje niestandardowe) oraz podstawowe zasady dotyczące tworzenia plakatu i spotu internetowego (programy do obróbki grafiki i materiałów wideo). Każda grupa otrzymała również przewodnik z podsumowaniem materiału omawianego na szkoleniu.

Szkolenie odbyło się 10 kwietnia w olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. W zrozumieniu, na czym polegają problemy osób ze spektrum autyzmu, pomogły wystąpienia wybitnych specjalistów: Wandy Agnieszki Jabłońskiej ze Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, która jest dyrektorką Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie oraz dr Małgorzaty Moszyńskiej, kierownik Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. O marketingu społecznym opowiadała Małgorzata Szwarc, specjalista ds. komunikacji. Wolontariusze Fundacji Rozwoju Michelin (Lidia Gut, Jarosław Mielcarek, Grzegorz Chrapowicki, Iwona Wiśniewska, Jacek Czajka) zadbali o organizację wydarzenia i szkolili na temat fundraisingu. Podczas szkolenia wykorzystano również materiał przygotowany przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL.

Zadaniem uczniów, biorących udział w konkursie, było stworzenie takich plakatów i spotów, które zmienią postrzeganie osób z autyzmem na lepsze. Wszystkie zespoły poszły jednak o krok dalej, angażując w akcję rówieśników, rodziców i lokalną społeczność. Nie tylko przeprowadzili badania społeczne, ale wyniki wraz z faktami i mitami o całościowych zaburzeniach rozwoju umieszczali regularnie na specjalnie założonych profilach na Facebooku.

Poniżej efekty pracy naszych podopiecznych – plakaty, które podlegały ocenie konkursowego jury. Wszystkie spoty można zobaczyć na naszym kanale w serwisie YouTube.

Finał akcji Być jak autystyczny hipster odbył się 21 czerwca 2017 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, podczas uroczystości 15-lecia Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Najlepszy plakat i spot, według werdyktu jury, przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Całość nosiła tytuł Z GÓRY. W nagrodę uczniowie otrzymali 2000 zł bonusu wakacyjnego.

Postanowiliśmy jednak zorganizować dodatkowe głosowanie i sprawdzić, który plakat i spot podbije serca publiczności. Głosowanie odbyło się za pomocą ankiety internetowej i trwało od 7 lipca do 30 września 2017 roku. 

Pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszy plakat zajęli uczniowie ZSP nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach. W głosowaniu na plakaty oddano w sumie 2283 głosy, 1182 (51,8 proc.) powędrowały do zespołu z Bartoszyc. Pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszy spot zajęli uczniowie I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W głosowaniu na spoty oddano w sumie 2221 głosów, 1604 (72,2 proc.) powędrowały do zespołu z I LO w Olsztynie.

Akcją towarzyszącą konkursowi były zorganizowane przez Fundację LET ARTE Gminne Dni Autyzmu w Purdzie. Rodzice, nauczyciele oraz pracownicy socjalni, którzy w swojej pracy coraz częściej mają kontakt z osobami ze spektrum autyzmu, zebrali się 28 kwietnia w Świetlicy Domu Kultury w Purdzie, żeby wysłuchać specjalistów i dowiedzieć się, na czym polega i jak skomplikowany jest autyzm, w jaki sposób myślą osoby autystyczne, jak zajmować się autystykami, jak pomóc im zintegrować się z otoczeniem.

Prelegenci: dr Małgorzata Moszyńska z Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz Aneta Sieradzan ze Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce w Olsztynie. W organizacji spotkania pomogły Katarzyna Sobótka i Aneta Czajka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Purdzie.

Celem akcji Być jak autystyczny hipster było przybliżenie problemów osób z autyzmem, a tym samym zwiększenie tolerancji wobec nich. Projekty przygotowane przez uczniów ze szkół na Warmii i Mazurach, biorących udział w konkursie, pokazują, że pomimo pewnych różnic w postrzeganiu świata, można się z nimi świetnie porozumieć i zaprzyjaźnić.

Więcej ciekawostek na temat naszych akcji zamieszczamy na facebookowym profilu Fundacji LET ARTE.